Pełny artykuł dostępny dla abonentów!

Połączenia gwintowe

1.1.2011, , Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.

Połączenia gwintowe należą do grupy połączeń kształtowo-ciernych. Tarcie w większości połączeń spełnia rolę zabezpieczającą przed samoczynnym odkręceniem się złącz.

Linia śrubowa opisana jest na walcu o średnicy dp (rys. 5.3.2.1./1). W rozwinięciu jest to trójkąt o długości przyprostokątnej łdp i długości drugiej przyprostokątnej P zwanej podziałką gwintu. Kąt wzniosu linii śrubowej określony jest zależnością:

Linie śrubowe mogą być nawinięte w dwóch kierunkach, co pozwala na uzyskanie gwintów prawo- i lewoskrętnych. Gwint jest prawoskrętny, gdy dla obserwatora patrzącego wzdłuż osi gwintu oddalające się od niego zwoje przebiegają zgodnie z ruchem wskazówki zegara, albo lewoskrętny, gdy kierunek przebiegu jest odwrotny.

Jeżeli obok siebie zostaje nawinięte n linii śrubowych, otrzymuje się wówczas gwinty n-krotne. W gwintach n-krotnych podziałka P jest n-krotnością podziałki Pz. W gwintach jednokrotnych P = Pz.

W zależności od zarysu przesuwanego po spirali uzyskuje się określony rodzaj gwintu. Niektóre rodzaje zarysów gwintów zarówno dla gwintu zewnętrznego jak i wewnętrznego zamieszczono na rysunku 5.3.2.1./2. Wykaz rodzajów gwintów zamieszczono w tabeli 5.3.2.1./1.

Gwinty tzw. zwykłe utworzone są przez skojarzenie odpowiednio stopniowanego szeregu średnic z dobraną do każdej średnicy określoną podziałką gwintu. Wprzypadku gwintów metrycznych przy tak dobranych parametrach kąt wzniosu linii śrubowej zawiera się w zasadzie w przedziale od 2° do 3°. Gwinty posiadające mniejszą podziałkę od normalnej nazywa się gwintami drobnozwojnymi. Rzadziej stosowane są gwinty o większej podziałce od normalnej zwane grubozwojnymi.

Większość występujących gwintów jest gwintami walcowymi. Gwinty stożkowe stosowane są w połączeniach rurowych, które wymagają szczelności.

Tabela 5.3.2.1./1. Rodzaje gwintów

Rodzaj gwintu

 

Wymiary, które należy podać w oznaczeniu

 

Znak

 

Przykład

 

Metryczny zwykły

 

średnica zewnętrzna śruby w mm

 

M

 

M12

 

Metryczny drobnozwojny

 

średnica zewnętrzna śruby x skok w mm

 

M

 

M12xl

 

Calowy

 

średnica zewnętrzna śruby w calach

 

 

½ ”

 

Calowy drobnozwojny

 

średnica zewn. śruby x skok w calach

 

W

 

Wl/2” x xl/16”

 

Rurowy walcowy

 

średnica wewnętrzna rury w calach

 

G; Rp

 

Gl/2”

 

Rurowy stożkowy

 

średnica wewnętrzna rury w calach

 

R; Rc

 

Rc3/4”

 

Trapezowy symetryczny

 

średnica zewn. śruby x skok, w mm

 

Tr

 

Tr24 x 5

 

Trapezowy niesymetryczny 45

 

średnica zewn. śruby x skok w mm

 

S

 

S22x6

 
 

Używamy plików cookie, żeby ciągle poprawiać jakość witryny.
Dowiedz się więcej.